Valitse sivu

Maakuntavaltuuston jäsenet 2021-2025

Maakuntavaltuustossa on 36 jäsentä, edustettuina ovat kaikki Päijät-Hämeen kunnat.

Puheenjohtajat

Ilkka Viljanen, puheenjohtaja, KOK
Kari Hyytiä, I varapuheenjohtaja, SDP
Tuomas Sorsa, II varapuheenjohtaja, PS

Jäsenet ja henkilökohtaiset varajäsenet

Jäsenvarajäsen

Asikkala

Ilkka Viljanen, pj., KOK, puh. 050 63 781, ilkka(a)ilkkaviljanen.fiJari Laaksonen, KOK
Arto Mielonen, PS, puh. 040 554 5747Toni Seppälä, PS

Hartola

Mikko Ruoppi, KOKJarkko Fågel, KOK

Heinola

Ilkka Jaakkola, KOK, puh. 040 840 2488, ilkka.jaakkola(a)heinola.fiTapio Väli-Torala, KOK, Laivurintie 3 as 1, 18100 Heinola, puh. 0400 479139, tapio.vali-torala(a)rectecengineering.fi
Kaija Järvinen, PaHe, kaija.jarvinen(a)heinola.fiTuomo Vesikko, PaHe, puh. 044 780 1440, tuomo.vesikko(a)gmail.com
Kai Pynnönen, PS, kai.pynnonen(a)heinola.fiHarri Salonen, PS
Sami Salminen, SDP, puh. 044 544 9204, saminsalama(a)gmail.comJari Vastamäki, SDP

Hollola

Tapani Ihalainen, KD, puh. 040 720 1719, tapani.ihalainen(a)hollola.fiPasi Pälsi, KD
Juha Rehula, KESK,Kristian Saarnio, KESK, kristian.saarnio(a)hollola.fi
Petri Palo, PS, palopetr(a)gmail.comVille Mikkola, PS, ville.mikkola(a)hollola.fi
Kari Hyytiä, SDP, Särkänkuja 11, 16710 Hollola, puh. 040 725 2984, kari.hyytia(a)hollola.fiHeidi Hakanen, SDP
Kristiina Vanhala-Selin, VIHR, kristiina.vanhala-selin(a)hollola.fiTuija Brax, VIHR, Kivismäentie 6, 17110 Kalliola, puh. 040 668 9280, tuija.brax(a)outlook.com

Iitti

Atte Savelainen, KESKAri Ollikainen, KESK, ari.ollikainen(a)iitti.fi
Eira Leino, SDP, puh. 050 581 5400, eira.leino(a)iitti.fiJaana Aro, SDP, jaana.aro(a)iitti.fi

Kärkölä

Mari Raininko, KOK,puh. 0400 744 340, mari.raininko(a)karkola.fiSanteri Nousjoki, KOK, santeri.nousjoki(a)karkola.fi

Lahti

Sonja Falk, KD, Pertti Arvaja, KD, Koiskalantie 663, 15540 Villähde, puh. 044 242 4797, pertti.arvaja(a)gmail.com
Milla Bruneau, KOK, puh. 0400 408 951, milla.bruneau(a)lh.lahti.fiSari Niinistö, KOK, puh. 050 444 3700, sari(a)sariniinisto.fi
Marko Lindqvist, KOK, Vapaudenkatu 12 A 24, 15110 Lahti, puh. 040 585 2800, marko.lindqvist(a)lh.lahti.fiFrancis McCarron, KOK
Juha Rostedt, KOK, puh. 040 510 9244, juha.rostedt(a)lahti.fiReijo Oksanen, KOK, Kukkastie 11 as. 11, 15560 Nastola, puh. 0405313787, reijo.oksanen(a)lh.lahti.fi
Merja Vahter, KOK, 0500 793680, merja.vahter(a)lh.lahti.fiIda Rantanen, KOK, ida.rantanen(a)lh.lahti.fi
Jari Pykäläinen, Pro Lahti, jari.pykalainen(a)lh.lahti.fiVille Hälinen, Pro Lahti, puh. 040 705 9996, ville.halinen(a)gmail.com
Mira Nieminen, PS, mira.nieminen(a)lh.lahti.fiMaarit Tuomi, PS, puh. 040 821 8600, maaritmtuomi(a)gmail.com
Tuomas Sorsa, PS, Kotilokuja 4, 15680 Lahti, puh. 050 329 7710, sorsa.tuomas(a)gmail.comHannu Kaasinen, PS, Evatuntie 205, 15460 Mäkelä, puh. 0400 494 277, hannu.kaasinen(a)elisanet.fi
Pasi Karjalainen, SDP, Kangasvuokontie 15 as 5, 15550 Nastola, puh. 040 777 1245, korinfoto(a)gmail.comSiru Heromaa-Karjalainen, SDP
Erkki Nieminen, SDPTapani Ripatti, SDP, tapani.ripatti(a)pp1.inet.fi
Sinikka Ruuska, SDPMaria Mäkynen, SDP, puh. 040 529 8113, maria.makynen(a)proliitto.fi
Ulla Vaara, SDP, puh. 044 298 5607, ulla.vaara(a)lh.lahti.fiMarju Markkanen, SDP
Anneli Viinikka, SDPMinna Lampinen, SDP
Anna Kupiainen, VASElisa Lientola, VAS
Juha Tapiola, VIHRJouni Kaikkonen, VIHR, Sipiläntie 4 B 6, 15560 Nastola, puh. 040 140 4601, jouni.kaikkonen(a)lh.lahti.fi

Orimattila

Ari Anttila, KESK, Anttilantie 412, 16260 Hietana, puh. 040 505 5869, aris.anttila(a)gmail.comMarko Suuronen, KESK
Ida Jokinen, KOK, ida.jokinen(a)orimattila.fiMirva Illi-Lampio, KOK, mirva.illi-lampio(a)orimattila.fi
Sari Sikkilä, PS, puh. 040 417 9444, sari.sikkila(a)orimattila.fiArja Simola, PS, arja.simola(a)orimattila.fi
Tuula Koivunen, SDPKirsti Laatunen, SDP

Padasjoki

Sauli Kivinen, PS, Rinnepolku 6, 17500 Padasjoki, puh. 0400 717 031, sauli.kivinen(a)padasjoki.fiIlpo Siljander, PS, ilpo.siljander(a)padasjoki.fi

Sysmä

Eevakaisa Lehtosalo-Lönnberg, KESK, eklehtosalo(a)windowslive.comEija Virolainen-Nurminen, KESK

Luottamushenkilöiden sidonnaisuudet

Lisätietoja

Jari Paakkunainen
hallintojohtaja
puh. 044 3719 455
jari.paakkunainen(a)paijat-hame.fi